1030-300S-TPPD-GA-S330-LU-RS-ZK
The 300S series are Light Medium Duty, Stainless. The S330 attachment features: . The Gray TPP wheel is constructed with TPR Soft Rubber on Polyolefin and features a bearing consisting of: Delrin Bearing, One Piece. The options inlcude: Lubrication Hardware, Raceway Seal, Zerk Fitting on Raceway.
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Light Medium Duty, Stainless |
| Capacity | 300 lb |
| Height | 1.1 in. |
| Weight | 1.441 lb |
| Wheel Color | Gray |
| Wheel Bearing | Delrin Bearing, One Piece |
| Wheel Diameter | 3 |
| Wheel Tread Core | TPR Soft Rubber on Polyolefin |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | 300S |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 1.75×2.875 to 1.75×3" |




