1030-300Z-NYHX-BL-S330
The 300Z series are Light Medium Duty, Zinc Finish. The S330 attachment features: . The Black NYH wheel is constructed with Nylon Glass Filled, High Temperature and features a bearing consisting of: Plain Bore.
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Light Medium Duty, Zinc Finish |
| Capacity | 300 lb |
| Height | 4.125 in. |
| Weight | 1.52 lb |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Bearing | Plain Bore |
| Wheel Diameter | 3 |
| Wheel Tread Core | High Temperature, Nylon Glass Filled |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | 300Z |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 1.75×2.875 to 1.75×3" |




