1030-311Z-PODX-BL-S330-BC
Rig: Zinc, 1.5in lead. Wheel: Black donut polyolefin with plain bore. Attach: Plate 2.5×3.75 holes 1.75×2.875 slotted to 1.75×3, .3125in bolt. Option: Total lock brake. Order: 128-323
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Light Medium Duty, Zinc Finish |
| Capacity | 300 lb |
| Height | 4.125 in. |
| Weight | 1.426 lb |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Bearing | Plain Bore |
| Wheel Diameter | 3 |
| Wheel Tread Core | Donut Style, Polyolefin |
| Brake | Combo Brake. Swivel and Wheel Lock. Total Lock |
| Caster Series | 311Z |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 1.75×2.875 to 1.75×3" |




