1030-311Z-URSF-GA-S330
Rig: Zinc, 1.5in lead. Wheel: Gray solid urethane with delrin bearings. Attach: Plate 2.5×3.75 holes 1.75×2.875 slotted to 1.75×3, for 0.3125in bolts. Option: None. Order: 121-806
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Light Medium Duty, Zinc Finish |
| Capacity | 300 lb |
| Height | 4.125 in. |
| Weight | 1.37 lb |
| Wheel Color | Gray |
| Wheel Bearing | Delrin Bearing, Flanged, Two Pieces |
| Wheel Diameter | 3 |
| Wheel Tread Core | Urethane Solid |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | 311Z |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 1.75×2.875 to 1.75×3" |




