1040-300S-URSF-RE-QI24-LU-RS-ZK
The 300S series are Light Medium Duty, Stainless. The QI24 attachment features: . The Red URS wheel is constructed with Urethane Solid and features a bearing consisting of: Delrin Bearing, Flanged, Two Pieces. The options inlcude: Lubrication Hardware, Raceway Seal, Zerk Fitting on Raceway.
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Light Medium Duty, Stainless |
| Capacity | 300 lb |
| Height | 1.1 in. |
| Weight | 1.681 lb |
| Wheel Color | Red |
| Wheel Bearing | Delrin Bearing, Flanged, Two Pieces |
| Wheel Diameter | 4 |
| Wheel Tread Core | Urethane Solid |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | 300S |
| Attachment Type | Threaded Stem |
| Attachment Data | Threaded 1/2-13×1 1/2" |




