1040-311Z-TPPP-GA-QI24-TG
Rig: Zinc 1.5in lead. Wheel: Gray soft TPR rubber, gray polyolefin core, precision ball bearing. Attach: Threaded stem 1/2-13×1.5. Options: Thread guards. Order: 111-302
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Light Medium Duty, Zinc Finish |
| Capacity | 250 lb |
| Height | 5 in. |
| Weight | 1.312 lb |
| Wheel Color | Gray |
| Wheel Bearing | Ball Bearing, Precision |
| Wheel Diameter | 4 |
| Wheel Tread Core | TPR Soft Rubber on Polyolefin |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | 311Z |
| Attachment Type | Threaded Stem |
| Attachment Data | Threaded 1/2-13×1 1/2" |




