1040-311Z-TPPP-GA-S330-TG
Rig: Zinc 1.5in lead. Wheel: Gray soft TPR rubber, gray polyolefin core, precision ball bearing. Attach: Plate 2.375×3.625, holes 1.75×2.875, for .3125in bolt. Options: Thread guards. Order: 111-236
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Light Medium Duty, Zinc Finish |
| Capacity | 250 lb |
| Height | 5.125 in. |
| Weight | 1.65 lb |
| Wheel Color | Gray |
| Wheel Bearing | Ball Bearing, Precision |
| Wheel Diameter | 4 |
| Wheel Tread Core | TPR Soft Rubber on Polyolefin |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | 311Z |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 1.75×2.875 to 1.75×3" |




