1040-319S-PODX-WH-S330-BF
Rig: Stainless 1.5in lead. Wheel: White polyolefin, donut style, plain bore. Attach: Plate 2.375×3.6255, holes 1.75×2.875 to 1.75 x3, for 0.325in bolts. Options: Face brake. Order: 132-562
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Light Medium Duty, Stainless |
| Capacity | 300 lb |
| Height | 5.125 in. |
| Weight | 1.8 lb |
| Wheel Color | White |
| Wheel Bearing | Plain Bore |
| Wheel Diameter | 4 |
| Wheel Tread Core | Donut Style, Polyolefin |
| Brake | Face Contact Brake |
| Caster Series | 319S |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 1.75×2.875 to 1.75×3" |




