1050-209Z-TPPX-GB-S330-BV
Rig: Zinc 1.375in lead. Wheel: Gray soft TPR rubber, black polyolefin core, plain bore. Attach: Plate 2.75×3.75, 1.75×2.875 to 1.75×3, hole .3125in. Options: Vertilock brake. Order: 121-053
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Light Duty, Zinc Finish |
| Capacity | 135 lb |
| Height | 5.625 in. |
| Weight | 1.314 lb |
| Wheel Color | Gray on Black |
| Wheel Bearing | Plain Bore |
| Wheel Diameter | 5 |
| Wheel Tread Core | TPR Soft Rubber on Polyolefin |
| Brake | Vertilock Brake |
| Caster Series | 209Z |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 1.75×2.875 to 1.75×3" |




