1050-300S-TMPD-GA-EL35-BF-RS-ZK
The 300S series are Light Medium Duty, Stainless. The EL35 attachment features: . The Gray TMP wheel is constructed with TPR Soft Rubber on Polyolefin, Crowned Tread and features a bearing consisting of: Delrin Bearing, One Piece. The options inlcude: Brake, Face Contact, Raceway Seal, Zerk Fitting on Raceway.
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Light Medium Duty, Stainless |
| Capacity | 300 lb |
| Height | 1.1 in. |
| Weight | 2.046 lb |
| Wheel Color | Gray |
| Wheel Bearing | Delrin Bearing, One Piece |
| Wheel Diameter | 5 |
| Wheel Tread Core | Crowned Tread, TPR Soft Rubber on Polyolefin |
| Brake | Face Contact Brake |
| Caster Series | 300S |
| Attachment Type | Friction Grip Ring |
| Attachment Data | Grip Ring Stem .845×2 3/16" |




