1050-300S-URSF-RE-VN35-LU-RS-ZK
The 300S series are Light Medium Duty, Stainless. The VN35 attachment features: . The Red URS wheel is constructed with Urethane Solid and features a bearing consisting of: Delrin Bearing, Flanged, Two Pieces. The options inlcude: Lubrication Hardware, Raceway Seal, Zerk Fitting on Raceway.
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Light Medium Duty, Stainless |
| Capacity | 300 lb |
| Height | 1.1 in. |
| Weight | 2.724 lb |
| Wheel Color | Red |
| Wheel Bearing | Delrin Bearing, Flanged, Two Pieces |
| Wheel Diameter | 5 |
| Wheel Tread Core | Urethane Solid |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | 300S |
| Attachment Type | Square Grip Ring |
| Attachment Data | Square Grip Ring 7/8×2 3/16" |




