1050-300S-URSU-GA-S330-BF-RS-ZK
The 300S series are Light Medium Duty, Stainless. The S330 attachment features: . The Gray URS wheel is constructed with Urethane Solid and features a bearing consisting of: Ball Bearing, Radial, Flanged, Stainless. The options inlcude: Brake, Face Contact, Raceway Seal, Zerk Fitting on Raceway.
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Light Medium Duty, Stainless |
| Capacity | 300 lb |
| Height | 1.1 in. |
| Weight | 1.9 lb |
| Wheel Color | Gray |
| Wheel Bearing | Ball Bearing, Flanged, Radial, Stainless |
| Wheel Diameter | 5 |
| Wheel Tread Core | Urethane Solid |
| Brake | Face Contact Brake |
| Caster Series | 300S |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 1.75×2.875 to 1.75×3" |




