1050-510Z-POFF-WH-S600
Rig: Zinc 1.34in lead. Wheel: White polyofin, flat tread style, flanged delrin bearings. Attach: Plate 4×4.5, holes 2.625×3.625 to 3×3, for .375in bolt. Options: None. Order: 005-400
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Medium Duty, Zinc Finish |
| Capacity | 600 lb |
| Height | 6.125 in. |
| Weight | 3.67 lb |
| Wheel Color | White |
| Wheel Bearing | Delrin Bearing, Flanged, Two Pieces |
| Wheel Diameter | 5 |
| Wheel Tread Core | Flat Tread, Polyolefin |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | 510Z |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 2.625×3.625 to 3×3" |




