1050-650Z-PHBR-BL-S600
Rig: Zinc 1.75in lead Wheel: Black phenolic, roller bearings. Attach: Plate 4×4.5 holes 2.625×3.625 to 3×3, for .375in bolt. Option: None. Order: 031-080
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Medium Heavy Duty, Zinc |
| Capacity | 1000 lb |
| Height | 6.5 in. |
| Weight | 5.986 lb |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Bearing | Roller Bearing, Split Race |
| Wheel Diameter | 5 |
| Wheel Tread Core | Black, Phenolic |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | 650Z |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 2.625×3.625 to 3×3" |




