1050-650Z-URSP-RE-S600-BF
Rig: Zinc 1.75in lead Wheel: Red solid urethane, sealed precision ball bearings. Attach: Plate 4×4.5, holes 2.625×3.625 to 3×3 , for .375in bolt. Options: Face brake. Order: 029-650
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Medium Heavy Duty, Zinc |
| Capacity | 1100 lb |
| Height | 6.5 in. |
| Weight | 6.356 lb |
| Wheel Color | Red |
| Wheel Bearing | Ball Bearing, Precision |
| Wheel Diameter | 5 |
| Wheel Tread Core | Urethane Solid |
| Brake | Face Contact Brake |
| Caster Series | 650Z |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 2.625×3.625 to 3×3" |




