1060-750P-URIR-BS-S530-BF-TC
Rig: Painted 2in lead. Wheel: Blue urethane on silver iron with roller bearing. Attachment: Plate 4.5×6.5in holes 2.4375×4.9375 slotted 3.375×5.25, for 0.5in bolts. Options: Face brake. Order: 030-033
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Heavy Duty, Painted |
| Capacity | 2000 lb |
| Height | 7.5 in. |
| Weight | 24.885 lb |
| Wheel Color | Blue on Sliver |
| Wheel Bearing | Roller Bearing, Split Race |
| Wheel Diameter | 6 |
| Wheel Tread Core | Urethane on Iron |
| Brake | Face Contact Brake |
| Caster Series | 750P |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 2.4375×4.9375 to 3.375×5.25" |




