1060-850P-ELAP-GA-S760
Rig: Painted 2.2in lead. Wheel: Gray solid elastomer, sealed precision ball bearings. Attach: Plate 5.25×7.25, holes 3.375×5.25 to 4.125×6.125, for 0.5in bolts. Options: None. Order: 017-582
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Heavy Duty, Painted |
| Capacity | 2300 lb |
| Height | 8 in. |
| Weight | 14.66 lb |
| Wheel Color | Gray |
| Wheel Bearing | Ball Bearing, Precision |
| Wheel Diameter | 6 |
| Wheel Tread Core | Elastomer |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | 850P |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 3.375×5.25 to 4.125×6.125" |




