1060-850P-ICSR-SL-S760-BF-DSL
Rig: Painted 2.218in. lead. Wheel: Silver cast iron, roller bearing. Attach: Plate 5.25×7.25, holes 3.375×5.25 to 4.125×6.125, for .5in bolt. Options: Face brake, 4 position demountable swivel lock. Order: 027-079
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Heavy Duty, Painted |
| Capacity | 2500 lb |
| Height | 8 in. |
| Weight | 26.115 lb |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Bearing | Roller Bearing, Split Race |
| Wheel Diameter | 6 |
| Wheel Tread Core | Cast Iron |
| Brake | Face Contact Brake |
| Caster Series | 850P |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 3.375×5.25 to 4.125×6.125" |
| Wheel Options | Demountable Swivel Lock |




