1080-529Z-PHBR-BL-S600-BF
Rig: Zinc 2.31in lead. Wheel: Black phenolic, roller bearing. Attachment: Plate 4×4.5, holes 2.625×3.625 slotted to 3×3, for .375in bolts. Options: Face brake. Order: 118-204
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Medium Heavy Duty, Zinc Finish |
| Capacity | 1200 lb |
| Height | 9.5 in. |
| Weight | 7.939 lb |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Bearing | Roller Bearing, Split Race |
| Wheel Diameter | 8 |
| Wheel Tread Core | Black, Phenolic |
| Brake | Face Contact Brake |
| Caster Series | 529Z |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 2.625×3.625 to 3×3" |




