1080-650Z-PHBR-BL-S530
Rig: Zinc 2.25in lead Wheel Black phenolic, roller bearing. Attach: Plate 4.25×6.25, holes 2.4375×4.9375 slotted to 3.375×5.25, for 0.50in bolt. Options: None. Order: 019-168
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Medium Heavy Duty, Zinc |
| Capacity | 1400 lb |
| Height | 9.5 in. |
| Weight | 9.346 lb |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Bearing | Roller Bearing, Split Race |
| Wheel Diameter | 8 |
| Wheel Tread Core | Black, Phenolic |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | 650Z |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 2.4375×4.9375 to 3.375×5.25" |




