1080-650Z-URSP-RE-S600
Rig: Zinc 2.25in lead Wheel: Red solid urethane, sealed precision ball bearings. Attach: Plate 4×4.5, holes 2.625×3.625 to 3×3, for 0.375in bolts. Options: Notched yoke. Order: 015-504
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Medium Heavy Duty, Zinc |
| Capacity | 1500 lb |
| Height | 9.5 in. |
| Weight | 7.264 lb |
| Wheel Color | Red |
| Wheel Bearing | Ball Bearing, Precision |
| Wheel Diameter | 8 |
| Wheel Tread Core | Urethane Solid |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | 650Z |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 2.625×3.625 to 3×3" |




