1080-850P-PHBR-BL-S760-BF
Rig: Painted 2.9in lead. Wheel: Black phenolic, roller bearing. Attach: Plate 5.25×7.25, holes 3.375×5.25 to 4.125×6.125, hole .5in. Options Face brake. Order: 027-099
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Heavy Duty, Painted |
| Capacity | 2500 lb |
| Height | 10.5 in. |
| Weight | 23.43 lb |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Bearing | Roller Bearing, Split Race |
| Wheel Diameter | 8 |
| Wheel Tread Core | Black, Phenolic |
| Brake | Face Contact Brake |
| Caster Series | 850P |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 3.375×5.25 to 4.125×6.125" |




