1100-850P-PHBR-BL-S760
Rig: Painted, 3.375in lead. Wheel: Black phenolic, roller bearing. Attach: Plate 5.25×7.25, holes 3.375×5.25 slotted to 4.125×6.125, for 0.5in bolts. Option: None. Order: 027-475
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Heavy Duty, Painted |
| Capacity | 2900 lb |
| Height | 12.5 in. |
| Weight | 23.27 lb |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Bearing | Roller Bearing, Split Race |
| Wheel Diameter | 10 |
| Wheel Tread Core | Black, Phenolic |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | 850P |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 3.375×5.25 to 4.125×6.125" |




