1100-960P-FOST-BU-S970-F40
The 960P series are Extreme Duty, Painted. The S970 attachment features: . The Blue FOS wheel is constructed with Forged Steel and features a bearing consisting of: Roller Bearing, Tapered. The options inlcude: Wheel Face Width of 4.
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Extreme Duty, Painted |
| Capacity | 20000 lb |
| Height | 13 in. |
| Weight | 100 lb |
| Wheel Color | Blue |
| Wheel Bearing | Roller Bearing, Tapered |
| Wheel Diameter | 10 |
| Wheel Tread Core | Forged Steel |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | 960P |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 7×7", 1" |
| Swivel Lead | 2 1/16 in. |
| Axle Dimension | 1 1/4 in. |








