1100-960P-FOVT-BU-S970-F40-S4-V22
The 960P series are Extreme Duty, Painted. The S970 attachment features: . The Blue FOV wheel is constructed with Forged Steel V-grove and features a bearing consisting of: Roller Bearing, Tapered. The options inlcude: Wheel Face Width of 4, Swivel Lock, 4 Position, V-Groove Width 1 3/8.
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Painted, Ultra Heavy Duty |
| Capacity | 15000 lb |
| Height | 13 in. |
| Weight | 92 lb |
| Wheel Color | Blue |
| Wheel Bearing | Roller Bearing, Tapered |
| Wheel Diameter | 10 |
| Wheel Tread Core | Forged Steel V-grove |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | 960P |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | 1", Bolt Holes 7×7" |
| Swivel Lead | 2 9/16 in. |
| Axle Dimension | 1 1/4 in. |
| Wheel Options | Swivel Lock |








