1100-960P-ICST-SL-S970-BZ-F40
The 960P series are Extreme Duty, Painted. The S970 attachment features: . The Silver ICS wheel is constructed with Cast Iron and features a bearing consisting of: Roller Bearing, Tapered. The options inlcude: Brake, Polycam Face Contact, Wheel Face Width of 4, 4 Position.
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Painted, Ultra Heavy Duty |
| Capacity | 5000 lb |
| Height | 13 in. |
| Weight | 90 lb |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Bearing | Roller Bearing, Tapered |
| Wheel Diameter | 10 |
| Wheel Tread Core | Cast Iron |
| Brake | Face Contact Brake |
| Caster Series | 960P |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | 1", Bolt Holes 7×7" |
| Swivel Lead | 2 9/16 in. |
| Axle Dimension | 1 1/4 in. |








