Albion
16PM08228S80A
The Albion 16 Series is a medium to heavy duty 8 inch caster which features a top plate measuring 4 x 4.5 inches, a Butterscotch Round Tread Polyurethane on Aluminum wheel using a Precision Ball bearing. It has a capacity of 1250 lbs. Each 16 Series caster features a 3-year warranty and is proudly made in the U.S.A. Please call us to explore all the wheel, brake, and bearing options.
Albion
16PM08228S80A
The Albion 16 Series is a medium to heavy duty 8 inch caster which features a top plate measuring 4 x 4.5 inches, a Butterscotch Round Tread Polyurethane on Aluminum wheel using a Precision Ball bearing. It has a capacity of 1250 lbs. Each 16 Series caster features a 3-year warranty and is proudly made in the U.S.A. Please call us to explore all the wheel, brake, and bearing options.
Albion 16 Series
The Albion 16 medium heavy duty caster series are the company’s most popular 2-inch wide industrial mobility solution. 16 Series caster rigs are proudly manufactured in the United States, providing increased quality assurance. Many wheel options are also made in the US. Zinc plating provides an attractive finish which increases corrosion resistance and provides longer caster life.
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Medium Heavy Duty |
| Capacity | 1250 lb |
| Height | 9.5 in. |
| Weight | 9 lb |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Wheel Bearing | Precision Ball |
| Wheel Diameter | 8 |
| Wheel Tread Core | Butterscotch Round Tread Polyurethane on Aluminum |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | Albion 16 Series |
| Attachment Type | Top Plate |
| Attachment Data | 4 1/2'' x 4'' |
| Wheel Width | 2 |
| Durometer | 80 Shore A |
| Wheel Code | PM 80A |
| Swivel Lead | 1.75 in. |