2040-311Z-URSF-GA-S330
Rig: Zinc, no lead. Wheel: Gray solid urethane with delrin bearings. Attach: Plate 2.5×3.75 holes 1.75×2.875 slotted to 1.75×3, for 0.3125in bolts. Option:None. Order: 122-044
Additional information
| Product Type | Rigid |
|---|---|
| Caster Series Finish | Light Medium Duty, Zinc Finish |
| Capacity | 350 lb |
| Height | 5.125 in. |
| Weight | 1.56 lb |
| Wheel Color | Gray |
| Wheel Bearing | Delrin Bearing, Flanged, Two Pieces |
| Wheel Diameter | 4 |
| Wheel Tread Core | Urethane Solid |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | 311Z |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 1.75×2.875 to 1.75×3" |




