2040-532Z-PHHR-BR-S600
The 532Z series are Medium Heavy Duty, Zinc Finish. The S600 attachment features: . The Brown PHH wheel is constructed with Phenolic, High Temperature and features a bearing consisting of: Roller Bearing, Split Race.
Additional information
| Product Type | Rigid |
|---|---|
| Caster Series Finish | Medium Heavy Duty, Zinc Finish |
| Capacity | 600 lb |
| Height | 5.625 in. |
| Weight | 4.27 lb |
| Wheel Color | Brown |
| Wheel Bearing | Roller Bearing, Split Race |
| Wheel Diameter | 4 |
| Wheel Tread Core | High Temperature, Phenolic |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | 532Z |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 2.625×3.625 to 3×3" |




