2060-650Z-URSP-RE-S530
Rig: Zinc no lead Wheel: Red solid urethane with sealed precision ball bearings. Attach: Plate 4.5×6.5in. holes 2.4375×4.9375 to 3.375×5.25in, for 0.5in bolt. Options: None. Order: 010-789
Additional information
| Product Type | Rigid |
|---|---|
| Caster Series Finish | Medium Heavy Duty, Zinc |
| Capacity | 1200 lb |
| Height | 7.5 in. |
| Weight | 5.39 lb |
| Wheel Color | Red |
| Wheel Bearing | Ball Bearing, Precision |
| Wheel Diameter | 6 |
| Wheel Tread Core | Urethane Solid |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | 650Z |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 2.4375×4.9375 to 3.375×5.25" |




