2060-750P-PGHR-BL-S530
The 750P series are Heavy Duty, Painted. The S530 attachment features: . The Black PGH wheel is constructed with Poly Glass Filled Nylon, High Temperature and features a bearing consisting of: Roller Bearing, Split Race.
Additional information
| Product Type | Rigid |
|---|---|
| Caster Series Finish | Heavy Duty, Painted |
| Capacity | 1750 lb |
| Height | 7.5 in. |
| Weight | 9.72 lb |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Bearing | Roller Bearing, Split Race |
| Wheel Diameter | 6 |
| Wheel Tread Core | High Temperature, Poly Glass Filled Nylon |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | 750P |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 2.4375×4.9375 to 3.375×5.25" |




