2080-529Z-PN3Q-BL-S600-F28
Rig: Zinc No lead. Wheel: Black 4 ply pneumatic on zinc three part hub, sealed radial ball bearings, Attachment: Plate 4×4.5, holes 2.625×3.625 to 3×3, for 0.375in bolts. Options: None. Order: 119-706
Additional information
| Product Type | Rigid |
|---|---|
| Caster Series Finish | Medium Heavy Duty, Zinc Finish |
| Capacity | 250 lb |
| Height | 9.75 in. |
| Weight | 6.03 lb |
| Wheel Color | Black |
| Wheel Bearing | Ball Bearing, Flanged, Radial |
| Wheel Diameter | 8 |
| Wheel Tread Core | 3 Piece Hub, Pneumatic |
| Brake | No Brake |
| Caster Series | 529Z |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | Bolt Holes 2.625×3.625 to 3×3" |




