2080-960P-FOST-BU-S970-BZ-F40
The 960P series are Extreme Duty, Painted. The S970 attachment features: . The Blue FOS wheel is constructed with Forged Steel and features a bearing consisting of: Roller Bearing, Tapered. The options inlcude: Brake, Polycam Face Contact, Wheel Face Width of 4, 4 Position.
Additional information
| Product Type | Rigid |
|---|---|
| Caster Series Finish | Painted, Ultra Heavy Duty |
| Capacity | 20000 lb |
| Height | 11 in. |
| Weight | 86 lb |
| Wheel Color | Blue |
| Wheel Bearing | Roller Bearing, Tapered |
| Wheel Diameter | 8 |
| Wheel Tread Core | Forged Steel |
| Brake | Face Contact Brake |
| Caster Series | 960P |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | 1", Bolt Holes 7×7" |
| Swivel Lead | 2 1/16 in. |
| Axle Dimension | 1 1/4 in. |








