Albion 95MR10701STRLF
The Albion 95 Series TRL is a Heavy Duty Kingpin 10.0 inch caster which features a Top Plate measuring 8 1/2″ x 8 1/2″ inches, a Black Tread on Black Enamel Core a Moldon Rubber (Cast Iron Core)wheel using a Roller bearing. It has a capacity of 1 lbs. Each Albion 95 TRL Series caster features a 3-year warranty and is proudly made in the U.S.A. Please call us to explore all the wheel, brake, and bearing options.
Albion
Albion 95MR10701STRLF
The Albion 95 Series TRL is a Heavy Duty Kingpin 10.0 inch caster which features a Top Plate measuring 8 1/2″ x 8 1/2″ inches, a Black Tread on Black Enamel Core a Moldon Rubber (Cast Iron Core)wheel using a Roller bearing. It has a capacity of 1 lbs. Each Albion 95 TRL Series caster features a 3-year warranty and is proudly made in the U.S.A. Please call us to explore all the wheel, brake, and bearing options.
Albion 95 TRL Series
The Albion 95 TRL Series is engineered for extreme-duty applications requiring maximum strength, durability, and extended service life. Built from AISI 1045 drop-forged steel, this series features a Tapered Thrust Raceway (TRL) swivel design, which utilizes precision tapered roller bearings to distribute loads more efficiently and reduce wear under heavy loads.
Designed for the most rugged environments, the 95 TRL Series delivers exceptional load capacity (up to ~17,000 lbs per caster) and is ideal for die carts, towed trailers, automotive plants, aerospace, and heavy manufacturing. Compared to traditional swivel designs, the TRL configuration provides longer life and greater capacity in high-impact, continuous-use applications.
Albion 95MR10701STRLF
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Heavy Duty Kingpin |
| Capacity | 1 lb |
| Height | 13.0 .in |
| Weight | 64.75 lb |
| Wheel Color | Black Tread on Black Enamel Core |
| Wheel Bearing | Roller |
| Wheel Diameter | 10.0 |
| Wheel Tread Core | Moldon Rubber (Cast Iron Core) |
| Brake | Face Contact |
| Caster Series | Albion 95 Series TRL |
| Attachment Type | Top Plate |
| Attachment Data | 8 1/2" x 8 1/2" |
| Wheel Width | 4 |
| Durometer | 70-85 Shore A |
| Wheel Code | MR |
| Swivel Lead | 2.5 .in |
| Wheel Face | Moderate crown |
| Temperature Range | -40°F to +180°F |