Albion 95NX06428SBBL
The Albion 95 Series BBL is a Heavy Duty Kingpin 6.0 inch caster which features a Top Plate measuring 8 1/2″ x 8 1/2″ inches, a Black Polymer a Trionix Polymer wheel using a Precision Ball bearing. It has a capacity of 7 lbs. Each Albion 95 BBL Series caster features a 3-year warranty and is proudly made in the U.S.A. Please call us to explore all the wheel, brake, and bearing options.
Albion
Albion 95NX06428SBBL
The Albion 95 Series BBL is a Heavy Duty Kingpin 6.0 inch caster which features a Top Plate measuring 8 1/2″ x 8 1/2″ inches, a Black Polymer a Trionix Polymer wheel using a Precision Ball bearing. It has a capacity of 7 lbs. Each Albion 95 BBL Series caster features a 3-year warranty and is proudly made in the U.S.A. Please call us to explore all the wheel, brake, and bearing options.
Albion 95 BBL Series
The Albion 95 BBL Series is engineered for extreme-duty industrial applications where maximum load capacity and durability are critical. Built from AISI 1045 drop-forged steel, this series features a ball load swivel (BBL) design that distributes load forces through a precision-machined, hardened raceway — delivering smoother swivel action and significantly longer service life under heavy loads.
Designed for the most demanding environments, the 95 BBL Series is ideal for die carts, towed equipment, aerospace applications, steel mills, and heavy manufacturing, with capacities reaching up to 17,000 lbs per caster depending on configuration.
Albion 95NX06428SBBL
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Heavy Duty Kingpin |
| Capacity | 7 lb |
| Height | 9.0 .in |
| Weight | 36.0 lb |
| Wheel Color | Black Polymer |
| Wheel Bearing | Precision Ball |
| Wheel Diameter | 6.0 |
| Wheel Tread Core | Trionix Polymer |
| Brake | None |
| Caster Series | Albion 95 Series BBL |
| Attachment Type | Top Plate |
| Attachment Data | 8 1/2" x 8 1/2" |
| Wheel Width | 2.5 |
| Durometer | 78-82 Shore D |
| Wheel Code | NX |
| Swivel Lead | 2.25 .in |
| Wheel Face | Slight crown |
| Swivel Radius | 5.25 in. |
| Temperature Range | -30°F to +220°F |