Albion 95PX16809SBBLF
The Albion 95 Series BBL is a Heavy Duty Kingpin 16.0 inch caster which features a Top Plate measuring 8 1/2″ x 8 1/2″ inches, a Green Tread on Black Cast Iron Core a ThickPolyurethane (Cast Iron Core) wheel using a Tapered Roller bearing. It has a capacity of 8 lbs. Each Albion 95 BBL Series caster features a 3-year warranty and is proudly made in the U.S.A. Please call us to explore all the wheel, brake, and bearing options.
Albion
Albion 95PX16809SBBLF
The Albion 95 Series BBL is a Heavy Duty Kingpin 16.0 inch caster which features a Top Plate measuring 8 1/2″ x 8 1/2″ inches, a Green Tread on Black Cast Iron Core a ThickPolyurethane (Cast Iron Core) wheel using a Tapered Roller bearing. It has a capacity of 8 lbs. Each Albion 95 BBL Series caster features a 3-year warranty and is proudly made in the U.S.A. Please call us to explore all the wheel, brake, and bearing options.
Albion 95 BBL Series
The Albion 95 BBL Series is engineered for extreme-duty industrial applications where maximum load capacity and durability are critical. Built from AISI 1045 drop-forged steel, this series features a ball load swivel (BBL) design that distributes load forces through a precision-machined, hardened raceway — delivering smoother swivel action and significantly longer service life under heavy loads.
Designed for the most demanding environments, the 95 BBL Series is ideal for die carts, towed equipment, aerospace applications, steel mills, and heavy manufacturing, with capacities reaching up to 17,000 lbs per caster depending on configuration.
Albion 95PX16809SBBLF
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Heavy Duty Kingpin |
| Capacity | 8 lb |
| Height | 19.0 .in |
| Weight | 126.25 lb |
| Wheel Color | Green Tread on Black Cast Iron Core |
| Wheel Bearing | Tapered Roller |
| Wheel Diameter | 16.0 |
| Wheel Tread Core | ThickPolyurethane (Cast Iron Core) |
| Brake | Face Contact |
| Caster Series | Albion 95 Series BBL |
| Attachment Type | Top Plate |
| Attachment Data | 8 1/2" x 8 1/2" |
| Wheel Width | 5 |
| Durometer | 95 Shore A |
| Wheel Code | PX |
| Swivel Lead | 3.0 .in |
| Wheel Face | Available in flat or 3° crown |
| Swivel Radius | 11.0 in. |
| Temperature Range | -40°F to +180°F |