Hamilton Casters
Founded in 1907, Hamilton Caster is a leading manufacturer of high-quality industrial casters, wheels, carts, and trailers, renowned for durability and innovation. From light-duty to heavy-duty solutions, Hamilton’s products, like their Duralast polyurethane wheels and Spinfinity maintenance-free casters, are engineered to meet diverse industry needs. Proudly made in the USA, Hamilton Caster delivers reliable mobility solutions for logistics, manufacturing, and more. Learn more.
Hamilton Casters
Founded in 1907, Hamilton Caster is a leading manufacturer of high-quality industrial casters, wheels, carts, and trailers, renowned for durability and innovation. From light-duty to heavy-duty solutions, Hamilton’s products, like their Duralast polyurethane wheels and Spinfinity maintenance-free casters, are engineered to meet diverse industry needs. Proudly made in the USA, Hamilton Caster delivers reliable mobility solutions for logistics, manufacturing, and more. Learn more.
Hamilton
S-CH-12SPB
Hamilton Champion Swivel Caster with 12″ x 3″ Ergo-Glide Polyurethane (85A) on Cast Iron Wheel with 3/4″ Sealed Precision Ball Bearings
Hamilton’s Specific Part Notes:
The four-position swivel lock (-4SL) and swivel seals (-SS) cannot be ordered together on this specific caster.
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Platinum Powder |
| Capacity | 2800 lb |
| Height | 15.5 in. |
| Weight | 59 lb |
| Wheel Color | Blue Poly on Gray Center |
| Wheel Bearing | Precision Sealed Ball |
| Wheel Diameter | 12 |
| Wheel Tread Core | Polyurethane on Cast Iron |
| Caster Series | CH |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | 3 3/8 x 5 1/4 4 1/8 x 6 1/8 |
| Axle Dimension | 0.5 in. |
| Swivel Offset | 2.5 |
| Durometer | 82A |
| Power Towed | Y |
| Tire Size | 0 |
| Top Plate | 5 1/4 x 7 1/4 |
| Wheel Face Width | 3 in. |
| Wheel Series Name | Ergo-Glide Wheels |
| Rig Type | Integral Forged Kingpin |




