Hamilton Casters
Founded in 1907, Hamilton Caster is a leading manufacturer of high-quality industrial casters, wheels, carts, and trailers, renowned for durability and innovation. From light-duty to heavy-duty solutions, Hamilton’s products, like their Duralast polyurethane wheels and Spinfinity maintenance-free casters, are engineered to meet diverse industry needs. Proudly made in the USA, Hamilton Caster delivers reliable mobility solutions for logistics, manufacturing, and more. Learn more.
Hamilton Casters
Founded in 1907, Hamilton Caster is a leading manufacturer of high-quality industrial casters, wheels, carts, and trailers, renowned for durability and innovation. From light-duty to heavy-duty solutions, Hamilton’s products, like their Duralast polyurethane wheels and Spinfinity maintenance-free casters, are engineered to meet diverse industry needs. Proudly made in the USA, Hamilton Caster delivers reliable mobility solutions for logistics, manufacturing, and more. Learn more.
Hamilton
S-CH-13GB95
Hamilton Champion Swivel Caster with 10″ x 3″ DuraGlide 1″ thick Polyurethane (95A) on Cast Iron Wheel with 3/4″ Sealed Precision Ball Bearings
Hamilton’s Specific Part Notes:
Additional information
| Product Type | Swivel |
|---|---|
| Caster Series Finish | Platinum Powder |
| Capacity | 4000 lb |
| Height | 12.5 in. |
| Weight | 40 lb |
| Wheel Color | Gray Poly on Black Center |
| Wheel Bearing | Precision Sealed Ball |
| Wheel Diameter | 10 |
| Wheel Tread Core | Polyurethane on Cast Iron |
| Caster Series | CH |
| Attachment Type | Plate |
| Attachment Data | 3 3/8 x 5 1/4 4 1/8 x 6 1/8 |
| Axle Dimension | 0.5 in. |
| Swivel Offset | 2.5 |
| Durometer | 95A |
| Power Towed | Y |
| Top Plate | 5 1/4 x 7 1/4 |
| Wheel Face Width | 3 in. |
| Wheel Series Name | DuraGlide Wheels |
| Rig Type | Integral Forged Kingpin |




